Committees

All names in BOLD are Directors

Committee 
Judges Licensing CommitteePaul Kroll
Lancaster, NY
pfkroll@me.com
716-864-3190
Judges Licensing CommitteeHeather Hayes
Judges Licensing CommitteeJonathan Patterson
Constitution and By LawsRobert Vaughn
Pequot Lakes, MN
218-963-6117
rjvaughn2818@gmail.com
Constitution and By LawsJohn Monaco
Constitution and By LawsLeo Dunn
Promotion and SalesJan Geis
marketing@amerpoultryassn.com
Promotion and SalesDoris Robinson
Promotion and SalesJohn Monaco
Promotion and SalesRuth Caron
Promotion and SalesJessica Holle
Finance, Ways and
Means
Norma Padgett
President
Lake Butler, FL
president@amerpoultryassn.com
Finance, Ways and MeansDick Horstman
Vice President
Finance, Ways and MeansBrian Gates
Finance, Ways and MeansStephen Blash
Members HonorsSam Brush
Keller, TX
slbrush@verizon.net
817-379-6475
Members HonorsMark Peterson
Members HonorsJames “Bo” Garret Jr
Members HonorsHost District Director
Welfare, Grievance and AppealMatthew A. Lhamon
Harrod, OH
419-234-4427
moderngameman@gmail.com

Welfare, Grievance and AppealBryan Shelton
Welfare, Grievance and AppealDon Nelson
Host Show RecruitmentNorma Padgett
Lake Butler, FL
president@amerpoultryassn.com
Host Show RecruitmentDon Nelson
Host Show RecruitmentStephen Blash
ETL InvestmentFred Zillich
Mercer, MO
zpf@grm.net
660-875-2572
ETL InvestmentDavid Anderson
ETL InvestmentRobert Vaughn
LegislativeJim Laatsch
253-241-9981
jimsparky2000@yahoo.com
LegislativePhil Bartz
LegislativeMatt Ulrich
Standard CommitteeDonald Barger
longfeathersfarm@yahoo.com
Standard CommitteeHeather Hayes
Standard CommitteeJohn Monaco
Standard CommitteeDon Nelson
Standard CommitteeCallum McCleod
150Th AnniversaryBruce Sherman & Danny Padgett
shermbruc@aol.com
209-296-6245
150Th AnniversaryJohn Monaco
Yearbook CommitteeDave Anderson
danderson@keygroupinc.com
805-524-4046
Yearbook CommitteeRuth Caron
Yearbook CommitteeJan Geis
Yearbook CommitteeMatt Ulrich
Yearbook CommitteeRamona Trombley
Yearbook CommitteeLeigh Shilling Edwards
Yearbook CommitteeStephanie Coomer
Video CommitteeJeannette Beranger
919-542-5704
jberanger@livestockconservancy.org
Video CommitteePaul Kroll
ResolutionsSam Brush
Keller, TX
slbrush@verizon.net
817-379-6475
ResolutionsHost District Director
MembershipAaron Baker
Dardanelle, AR
aaron@industrialpowerinc.net
479-970-4241
MembershipHoward Davenport
MembershipMark Peterson
MembershipRamona Trombley
MembershipDan Castle
Property Preservation and History Cassandra Everly
everlypreservationcenter@yahoo.com
Property Preservation and HistoryDan Honour
Property Preservation and HistoryBob Choate
Property Preservation and HistorySam Brush
Property Preservation and HistoryLucas Gabbard
Property Preservation and
History
Joshua Trujillo
Flock CertificationStephen Blash
North Oxford, MA
508-361-0738
Bmwz30317@aol.com
Flock CertificationHeather Hayes
Flock CertificationDick Horstman
Flock CertificationMike Dooms
Flock CertificationChristine Heinrich
Education And TrainingRich Barczewski
Education And TrainingBlake Bell
Education And TrainingAmy Gabbard
Education And TrainingBrian Decker
WebsiteKatelin McKnight Crute
Seattle, WA
webmaster@amerpoultryassn.com
WebsiteNorma Padgett
BackyardBryan Shelton
wyandottes@icloud.com
204-782-8888
BackyardByron “Rip” Stalvey
BackyardAndrew Greene
BackyardChristal McKinnon
BackyardChristine Heinrichs
ScholarshipDavid Adkins
Lucasville, OH
740-876-4845
apasecretaryadkins@gmail.com
ScholarshipDon Cash
ScholarshipEmily Shoop
ScholarshipDoris Robinson
ScholarshipRamona Trombley